logo

  • O nas
  • Szkolenia
  • Pracownia artystyczna
  • Animacja dzieci
  • Szkoła szycia
  • Sklepik
  • Studia podyplomowe
  • Regulamin- zapisy, płatności
  • Chełm
  • Lublin
  • Kontakt
Strona główna » Blog » Animacja » Kasztanowe zabawy

Kasztanowe zabawy

Dobrze znamy wykorzystanie kasztanów do budowania ludzików, stworków i konstrukcji. Ale co możemy jeszcze robić z kasztanów?

Jak można się nimi bawić? Oto kilka pomysłów:

1. Kasztanowe pociski

Wieszamy na gałęzi drzewa nadmuchany balon. Uczestnicy zabawy ustawiają się na linii rzutu, którą umieszczamy na około 10 kroków od drzewa. Każdemu graczowi przysługują trzy rzuty. Za pociski mogą posłużyć kasztany. Należy policzyć każde trafienie. Wygrywa gracz, który na swoim koncie będzie miał najwięcej trafień.

kasztany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Rzuty do celu

Ustawiamy na murku, stoliku lub ławce puszki lub butelki plastikowe puste, mogą być też  kubeczki. Uczestnicy ustawiają się na linii rzutu. Każdy gracz otrzymuje trzy kasztany. Należy strącić z murka jak najwięcej przedmiotów. Wygrywa najbardziej celny gracz.

3. Do mety

Zaznaczamy na ziemi dwie linie: startu i mety oddalone od siebie o kilka kroków. Każdy uczestnik otrzymuje jeden lub kilka kasztanów. Przed rozpoczęciem zabawy każdy musi oznakować swoje kasztany- wyryć lub namalować jakiś znak- literę imienia, kolor, krzyżyk itp. Wszyscy ustawiają się na linii startu i rzucają kasztanami na linię mety. Kasztany, które przekroczą linię- przegrywają. Punkt dla osoby, której kasztan zatrzyma się najbliżej mety.

4.Kto więcej

Zabawa odbywa się w parku, w którym rosną kasztany. Wyznaczamy czas zabawy np 2 minuty. W ciągu tego czasu należy zebrać jak najwięcej kasztanów. Możemy je punktować: np. podwójnie liczymy kasztan w zielonej skorupce, kasztan bez skorupki to 1 punkt.

5. Kasztanowe miasto

Kasztany zebrane na spacerze możemy przynieść do domu i użyć w zabawie. Możemy z nich budować alejki, drogi, ścieżki, całe skrzyżowania po których będzie poruszał się miś, czy samochodzik. Między nimi możemy zbudować wieże z kloców i mamy całe miasto!

6. Z pudełka do pudełka

Małe dzieci lubią przerzucać przedmioty z jednego pojemnika do drugiego. Kasztany są o tyle bezpieczne, że dziecko nie może ich połknąć czy włożyć do noska, jak to bywa z małymi przedmiotami. Przed zabawą myjemy kasztany, aby były czyste i suche. Ustawiamy dziecku na podłodze kilka pojemników: miska, garnek, pudełko i stos kasztanów. Dla maluszka przerzucanie kasztanów z pojemnika do pojemnika, wysypywanie ich ponownie na dywan, będzie fajną zabawą.

7. Z kasztanami plastycznie

kaszt Z kasztanów może powstać całe zoo, rodzinka lub armia- bo przecież kasztany z łupinkami przypominają żołnierza w kasku.

Jeszcze tylko kilka żołędzi, zapałek, wykałaczek, troszkę plasteliny, farb, liści i ogranicza nas tylko wyobraźnia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Zawody z kasztanami

Kasztanów możemy użyć także w wyścigach, zawodach, konkurencjach, np:

– bieg z kasztanem na głowie aby nie spadł

– bieg z kasztanem pod brodą, aby się nie wyślizgnął

– slalom z kasztanem na paletce, rakietce do badmintona, ping-ponga

– prowadzenie kasztana- małym kijkiem, lub kijem do hokeja wg wyznaczonej trasy

– bieg z łupinką kasztana na nosie- dwie trudności: aby łupinka nie spadła i biegnący się nie wywrócił

 

9. Gorący kasztan

Prowadzący włącza muzykę, znajduje się w pobliżu odtwarzacza. Uczestnicy stają w kręgu blisko siebie. Podają sobie kasztan z ręki do ręki w koło. Gdy prowadzący zatrzyma muzykę, osoba która w tym momencie trzyma kasztan odpada z zabawy. Wygrywa ten kto zostanie do końca zabawy. Warunek jest taki, że kasztanem nie można rzucać i musi go chwycić każda osoba.

 

10. Kasztany w gimnastyce

– „Zwinne paluszki” – każde dziecko ma po dwa kasztany, dzieci zaciskają palce stóp na kasztanach i starają się chodzić, tak by kasztanów nie wypuścić

– „Podaj do mnie” – dzieci siedząc w rozkroku naprzeciwko siebie ze złączonymi stopami, turlają kasztany w parach, raz prawą, raz lewą ręką

– „Złap i podnieś” – dzieci w siadzie podtartym, z uniesionymi kolanami starają się podnieść do góry palcami stóp kasztany lub szyszki, prawą i lewą stopą na zmianę

11. Kasztan w locie

Uczestników dzielimy w zależności od liczebności grupy, po min 5 osób. Każda podgrupka stoi w kręgu i ma do dyspozycji kasztana. Zadaniem uczestników jest rzucanie do siebie nawzajem kasztana (uwaga na bezpieczeństwo!), tak aby nie spadł na ziemię i wyszło 10 podań. Kasztana nie podajemy do osób stojących obok w kręgu, ale tym dalej lub naprzeciwko. Każdy udany rzut do innej osoby to jeden punkt. Grupy głośno liczą punkty, gdy kasztan upadnie, zaczynamy od początku. Ważne jest szybkie tempo gry. Gdy którejś z grup uda się zaliczyć 10 podań, głośno krzyczy „dziesięć”! Prowadzący zapisuje punkty.

12. Każdy dotyka

W tej zabawie potrzebujemy stopera. Im większa grupa, tym zabawa jest trudniejsza, ale i ciekawsza. Możemy zaobserwować umiejętność współpracy i postawy liderskie. Zadaniem uczestników jest takie podawanie sobie kasztana nawzajem, aby w ciągu minuty miała go każda osoba, a kasztan nie wypadł z rąk. Jeśli tak się stanie, zaczynamy od nowa. Po wykonaniu zadania prowadzący podaje ile czasu to zajęło. Dajemy szansę na opracowanie strategii i kolejne próby. Przy czym również zmniejszamy czas na 30 sekund lub mniej. Próbujemy osiągnąć jak najlepszy wynik.

Źródła:

1.Pomysły autorskie

2.1001 pomysłów na nudę, Almuth Bartl

3.Gimnastyka na wesoło z wykorzystaniem nietypowych przyborów, oprac.Genowefa Górecka

3. Fot. pinterest.com

 

wpis. Marta Skrzyńska

 

« Ćwiekowa bransoletka
13 pomysłów na zabawę w berka »
Logging In...

Profile cancel

Sign in with Twitter Sign in with Facebook
or

Not published

Formularz zapisu

Info o kursach

Wpis do rejestru

Pracownia CSIA

Certyfikat Jakości

Centrum Szkoleń i Animacji

Powiadomienia o szkoleniach- zapisz się na subskrypcję

Info o kursach

Pobierz bezpłatnie

Scenariusze, konspekty, materiały do zajęć

Terminy Szkoleń

  • 17 stycznia 2021 – Indywidualny kurs szycia/ Chełm
    Cały dzień

Wszystko do animacji

Studia podyplomowe

Facebook Likes

Twitter

Follow @csiapl

Spękania dwuskłanikowe decoupage

Nasi przyjaciele:

Nasz sklepik

Dla miłośników kawy

Sklep dla animatorów

Centrum Szkoleń i Animacji

Centrum Szkoleń i Animacji

Kontakt

Centrum Szkoleń i Animacji
ul. Szymanowskiego 4,
22-100 Chełm
e-mail: csia.edu@gmail.com
tel. biuro: 535 205 500
konto bankowe: PKO BP
65 1020 1563 0000 5802 0103 0048

Regulamin
Dotpay
Dotpay
Centrum Szkoleń i Animacji
CyberChimps ©2021