Warning: Undefined array key "HTTP_ECE2788" in /home/platne/serwer14609/public_html/csia.pl/wp-load.php on line 47
Kilka pomysłów na zabawy z chustą - Centrum Szkoleń i Animacji

Kilka pomysłów na zabawy z chustą

Dzieci kochają chustę, kolorową, zwiewną, falującą. Czasami same dzieci wymyślają możliwości bawienie się z nią. Zaprezentuję tutaj kilka naszych ulubionych zabaw

 1. Z maluchami
 2. Na chustę kładziemy baloniki, piłeczki, lekkie zabawki.  Wspólnie łapiemy chustę za rączki- uchwyty i wszystko jednocześnie podrzucamy do góry falując tkaniną, a kiedy wszystko już będzie poza nią- zabawę zaczynamy od początku.
 3. Burza na morzu
  Dziecko siada wygodnie na środku. Pozostała drużyna lekko wachluje chustą tworząc wiaterek. Jeśli dziecko się nie boi, możemy dodać fabułę np. „świeci słoneczko, wieje lekki wiaterek, a Maja siedzi wygodnie na łódce. Ale wiaterek się wzmaga, słoneczko zachodzi, zaczyna wiać coraz silniejszy wiatr (potrząsamy chustą coraz mocniej). Nagle zrywa się wichura, nadchodzi burza!! (mocno powiewamy chustą) Chmury przeszły, słoneczko wychodzi” (coraz delikatniej). Kolejne dziecko siada na środku i zabawa toczy się od początku.
 4. Rybka w sieci
  Siedzimy na podłodze po turecku, chustę trzymamy przy brzuchu. Jedno dziecko jest pod chustą i próbuje z pod niej uciec. Grupa cały czas chustą faluje- jak wodą. Rybka próbuje uciec a grupa nie pozwala na to dociskając chustę do podłogi.
 5. Zamiana miejsc
  Wszyscy trzymamy chustę za rączki. Każde dziecko stoi przy jakimś kolorze. Prowadzący wywołuje wybrany kolor, a dzieci które go trzymają zamieniają się pod chusta miejscami. W tym czasie pozostali unoszą chustę do góry
  ** Inna wersja: prowadzący podaje rzeczy które są w danym kolorze np. truskawka (zamieniają się miejscami os trzymające kolor czerwony)
 6. Wszyscy którzy…
   Wszyscy trzymamy chustę, a przebiegając pod nią zamieniają się miejscami dzieci które zgadzają się z hasłem wywołanym przez prowadzącego np. wszyscy którzy mają rodzeństwo… wszyscy którzy lubią czekoladę
   
 7. Ręka łapie

Przy tej zabawie jest dużo śmiechu. Jedna osoba znajduje się pod chustą, wkłada przez otwór rękę, zaś na chuście znajdują się piłeczki. Osoba ta próbuje namacalnie je wyszukać  i zabrać pod chustę. Kiedy się to uda następuje zmiana. Ważne, aby nie robić sobie na złość i celowo nie wachlować tak, aby utrudnić łapanie piłki.

 

7. Piłka wpada
Na chustę wrzucamy jedną lub więcej piłeczek takiej wielkości, aby mogła wpaść przez otwór. Staramy się tak manewrować chustą aby piłeczka wypadła przez dziurkę.

 • inna opcja: wrzucamy kilka piłeczek i mamy falować chustą, ale piłki mają nam nie wypaść z chusty.
 

8. Prawie jak w siatkę
Uczestnicy zabawy stanowią dwie drużyny. Prowadzący wyznacza od którego do którego koloru jest dana drużyna. Zadaniem uczestników jest przerzucenie piłki poza pole przeciwnej drużyny (za chustę).  Każda drużyna tak manewruje swoją częścią chusty, aby nie pozwolić na to, by piłka wyleciała za ich pole.

Oprac. Marta Skrzyńska
Centrum Szkoleń i Animacji

Poznaj sklep dla Animatorów: