odnawianie donic

Odnawianie starych donic – twórczy recykling

Kiedy Twoja doniczka wygląda nieciekawie, albo marzy Ci się nowe spojrzenie na Twój parapet z kwiatkami lub ogródek- zastosuj tę metodę!Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele rzeczy, które normalnie wyrzucamy możemy wykorzystać ponownie tworząc z nich np. ciekawe dekoracje do domu. Warto przed wyrzuceniem czegoś pomyśleć, czy nie przyda mi się to do czegoś. W swojej twórczości staram się coraz częściej wpisywać w nurt: „Zero waste”, a także twórczego recyklingu.

Przedstawiam jedną z propozycji: ozdobienia starych pojemników, np. donic, butelek, puszek. Mogą one posłużyć jako donice, pojemniki na narzędzia, wazony.

Potrzebne:
1. Pojemnik: plastikowy, szklany,  np. puszka, donica, butelka, pudełko po butach

  1. Stara książka, najlepiej z pożółkłymi kartkami
  2. Farba akrylowa, klej do papieru typu wikol, pędzel
  3. Świeczka
  4. Lakier akrylowy lub rozpuszczalnikowy jeśli przedmiot będzie stał na zewnątrz np. w ogrodzie

odnawianie doniczek

Wykonanie:

  1. Pojemnik pokrywamy białą farbą akrylową. Podkład sprawi, że papier lepiej się do niego przyklei i będzie bardziej widoczny. Zostawiamy do wyschnięcia.

malowanie doniczy

 

2. Kartki papieru rwiemy na mniejsze kawałki o różnorodnych kształtach. Ich brzegi opalamy delikatnie nad świeczką, nada to ciekawy efekt starości.

opalanie kartek

3. Opalonymi kawałkami oklejamy całą powierzchnię pojemnika. Najlepszą metodą jest smarowanie każdego kawałka papieru klejem za pomocą pędzelka. Po czym mocno przyciskamy go do powierzchni pojemnika – jeden przy drugim

4. Na zakończenie warto pojemnik w całości polakierować. Powierzchnia wówczas będzie dobrze zabezpieczona, a lakier nada ciekawy połysk. Jeśli planujemy, aby przedmiot znalazł się w ogrodzie, warto polakierować go lakierem zewnętrznym- będzie odporny na deszcz

W ten sposób możemy odnowić wiele innych przedmiotów!
odnawianie butelek

 

Fot. i wpis Marta Skrzyńska
Centrum Szkoleń i animacji

Zobacz inne pomysły na naszym blogu oraz w banku zdjęć:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *